+38 (067) 320-80-53

Метод динамічної пропріоцептивної корекції з використанням рефлекторно-навантажувального пристрою «Гравістат»

Мета методики – корекція рухових порушень у дітей з церебральними паралічами.

Завдання:

 • зменшення інтенсивності або ж повне усунення основних патологічних тонічних рефлексів;
 • рефлекторна корекція патологічних м’язових синергій;
 • рефлекторна корекція патологічного положення тулуба та нижніх кінцівок;
 • тренування ослаблених м’язів в оптимальному режимі;
 • нормалізація траєкторних характеристик загального центру маси;
 • формування нового рухового стереотипу, який максимально наближений до фізіологічного.

Метод динамічної пропріоцептивної корекції (ДПК) полягає у впливі на мозкові структури функційної системи антигравітації потоку скоригованої пропріоцептивної імпульсації, яка виникає при виконанні пацієнтом довільних рухів у рефлекторно-навантажувальному пристрої «Гравістат».

Пристрій складається з системи еластичних тяг і збирається із комплектуючих індивідуально для кожного пацієнта, відповідно до завдання корекції його патологічної пози. Тяги закріплюються у противазі на передній та задній поверхні тіла, задають дозоване компресійне навантаження вздовж тіла, яке діє на м’язи-антагоністи тулуба і нижніх кінцівок, ротаційні (які мають здатність обертатися) еластичні тяги коригують положення рухових сегментів тіла пацієнта. Все це приводить до виникнення сильного, спрямованого в центральну нервову систему інформаційного потоку від рецепторів м’язів, суглобів та зв’язок. Генералізована дія корегованої пропріоцепції приводить до нормалізації тонусу м’язів і траєкторних характеристик загального центру мас, пригнічення патологічних м’язових синергій та гіперкінезів, розвитку постуральних рефлексів. Внаслідок чого при активних рухах пацієнта відбувається закріплення правильної пози і фізіологічних форм руху на рівні ЦНС.

Методику ДПК оптимально проводити через щоденні заняття ЛФК в костюмі «Гравістат» протягом години, тривалість курсу тренувань складає 20 днів. Комплекс вправ підбирається індивідуально з урахуванням конкретних завдань з розвитку адекватної м’язової сінергетики пози з метою побудови патерну рухів, максимально наближеного до фізіологічного. Заняття повинні проводитися методистом індивідуально з кожним пацієнтом у залі з використанням різних тренажерів та снарядів – тредбану, рольгангу, шведської стінки, брусів, м’ячів різноманітної форми і розмірів, координаційного батуту тощо.

З метою покращення тонусу м’язів щоденно, безпосередньо перед одяганням пристрою «Гравістат», методист протягом 20-30 хвилин проводить сегментарний масаж з використанням розслаблюючих прийомів для спастичних м’язів та тонізуючих – для гіпотонічних, а також точковий масаж. Для закріплення позитивного ефекту в м’язовій сінергетиці пози, з метою боротьби з динамічними м’язовими контрактурами і патологією постави дитини (гіперкіфоз грудного відділу хребта, поперековий гіперлордоз, згинальні установки колінних суглобів тощо), після кожного заняття в костюмі «Гравістат» використовуються лікувальні укладки з обтяженнями протягом 10-30 хвилин.

Метод використовують для дітей, старших 3-х років, бо у більш ранньому віці суглобово-м’язовий апарат хребта ще не зрілий, і «Гравістат», з його досить сильними тягами, може призвести до розвитку сколіозу, кіфолосколіозу та інших порушень. Метод застосовується при всіх клінічних формах ДЦП, за виключенням подвійної геміплегії.

Протипоказання до використання методики ДПК:

 • наявність психотичних розладів, виражена когнітивна недостатність;
 • епілептичний синдром;
 • вади серця різної етіології з вираженими порушеннями системної гемодинаміки;
 • синдром вегетосудинної дисфункції за гіпертонічним типом;
 • вивихи в кульшових суглобах або виражені підвивихи в цих суглобах;
 • кила Шморля та інші аналогічні захворювання хребта;
 • гідроцефалія та гідроцефальний синдром в стадії суб- і декомпенсації;
 • соматичні захворювання в стадії загострення.