+38 (067) 320-80-53

Фізична реабілітація

02.03.2016

Одним з найважливіших методів лікування ДЦП є фізична реабілітація, яка, як правило, починається ще в перші роки життя дитини, відразу після встановлення діагнозу. При цьому застосовують комплекси вправ, спрямовані на дві важливі мети - не допустити ослаблення та атрофії м'язів внаслідок недостатнього їх використання та уникнути контрактур, при яких напружені м'язи стають малорухомими і фіксуються в патологічному положенні.

Контрактури - одне з найбільш частих і серйозних ускладнень церебрального паралічу. У здорової дитини м'язи та сухожилля регулярно розтягуються під час ходи, бігання та іншої рухової активності. Це забезпечує ріст м'язів з такою ж швидкістю, що і зростання кісток. У дітей з церебральними паралічами спастика перешкоджає такому розтягування м'язів, в результаті вони ростуть недостатньо швидко і відстають в довжині від кісток.

Розвиток контрактур у хворих ДЦП може приводити до погіршення навичок рівноваги і втрати вже набутих навичок. Програма фізичної реабілітація повинна спрямовувати зусилля на уникнення цього небажаного наслідки хвороби шляхом розтягу спастичних м'язів.

У міру дорослішання дитини і наближення шкільного віку, акценти в лікуванні зміщуються від раннього моторного розвитку. Тепер зусилля фізичної реабілітації направляються на формування навиків щоденного життя, розвиток здатності до спілкування і підготовку дитини до життя в колективі. Фізична реабілітація хворого тепер повинна бути спрямованою на поліпшення його можливостей самостійно сидіти і пересуватися при допомогою милиць або у візку, а також здійснювати такі точні і складні операції, як лист. Важливо також спрямовувати зусилля на те, щоб навчити дитину самостійно їсти, одягатися, користуватися ванною і туалетом. Опанування цих навиків може суттєво зменшити важкі обов'язки людей, які доглядають за дитиною, а також суттєво підвищити впевненість в собі і самооцінку дитини.