+38 (067) 320-80-53

Ерготерапія

02.03.2016

Здоров'я людини визначається не тільки його фізичним станом - психологічний настрой також дуже важливий. Але коли нас наздоганяє хвороба, страждає не тільки тіло. Тяжка недуга, який робить нас безпорадними, - це ще й велике психологічне навантаження. А якщо хвороба або травма позбавляє людину здатності рухатися, то справа зовсім погано. Саме в таких ситуаціях на допомогу приходить Ерготерапія.

Ерготерапія займається поліпшенням якості життя людей, які через хворобу або травми втратили здатність рухатися, координувати рухи і займатися звичними справами. Це складний комплекс реабілітаційних заходів, спрямований на відновлення повсякденної діяльності людини з урахуванням наявних у нього фізичних обмежень. Лікар-ерготерапевт допомагає пацієнтові заново навчитися доглядати за собою, працювати, розважатися і спілкуватися.
поняття ерготерапії

Слово «Ерготерапія» походить від латинського ergon - праця, заняття, і грецького therapia- лікування. Таким чином, Ерготерапія - це зцілення через діяльність. Цей розділ медицини вивчає методи і засоби відновлення рухової активності верхніх кінцівок за допомогою різних тренажерів і ігрових завдань.
Мета ерготерапії - не просто відновити втрачені рухові функції, а й заново адаптувати людини до нормального життя, допомогти йому досягти максимальної самостійності і незалежності в побуті.
Однак Ерготерапія - це не просто спеціальна лікувальна гімнастика, спрямована на тренування дрібної моторики і координації. Ерготерапія включає в себе знання з декількох спеціальностей - психології, педагогіки, соціології, біомеханіки і фізичної терапії. За допомогою ерготерапії поліпшуються не тільки рухові, а й когнітивні й емоційні можливості.

Історія заснування та розвиток методу

Для Укрвїни Ерготерапія - порівняно новий метод реабілітації, однак на Заході вона відома більше 60 років. Ця спеціальність почала формуватися в післявоєнні роки, коли з фронту додому повернулися люди, яких війна перетворила в інвалідів. Всі вони потребували реабілітації. Їх доводилося заново вчити робити найелементарніші речі, необхідні в повсякденному житті - самостійно вмиватися і одягатися, тримати виделку, підтримувати чистоту в будинку. Але, крім того, ці люди потребували і в соціальній адаптації. Ерготерапія була розроблена ще й для того, щоб пробудити в них бажання вчитися чомусь новому, спілкуватися на рівних зі своїм оточенням, розважатися і навіть піклуватися про інших. Адже здорова людина, убитий раптовою хворобою, часто падає духом і починає вважати, що відтепер життя для нього закінчена. Він стає пасивним і залежним, а це не тільки відсуває одужання на невизначений термін, а й ускладнює життя його близьких, яким і так живеться нелегко. Саме для того, щоб змінити цю ситуацію, і були розроблені методи ерготерапії.

Області застосування Ерготерапії

Ерготерапія знаходить застосування в самих різних сферах. Це дуже важлива частина сучасних реабілітаційних програм. Методи ерготерапії використовуються в лікуванні дітей, які страждають на дитячий церебральний параліч, пацієнтів із захворюваннями і травмами опорно-рухового апарату, особливо - з ушкодженнями хребта. Ерготерапія допомагає і тим, чиї м'язи атрофувалися від довгої нерухомості (наприклад, після довготривалого постільного режиму). Її також застосовують в лікуванні наслідки інсульту і важких черепно-мозкових травм. Крім того, Ерготерапія входить до складу адаптаційних програм для людей, які страждають психічними захворюваннями.

Ерготерапія і реабілітація

Як вже було сказано, Ерготерапія - це не просто вправи для розробки м'язів і повернення чутливості. Для ерготерапії характерний комплексний і індивідуальний підхід до пацієнта. Ерготерапевт цікавить не тільки стан пацієнта і характер його захворювання. В такому лікуванні має значення все - оточення людини, образ його життя до хвороби, особисті схильності і захоплення, рівень інтелекту. Все це дуже важливо, оскільки завдання ерготерапії - поліпшити якість життя, дозволити людині повернутися до звичайної діяльності, дати йому можливість не тільки самостійно обслуговувати себе, а й урізноманітнити своє дозвілля, і навіть почати працювати.
Ерготерапевт вирішує конкретні проблеми, які виникають у людини в процесі виконання якихось звичайних дій.
Щоб виявити їх, лікар може попросити виконати якесь завдання - намалювати малюнок або зав'язати шнурки на черевиках. Спостерігаючи за виконанням завдання, ерготерапевт визначає, з якими труднощами і обмеженнями стикається пацієнт. Лікар допомагає хворому правильно організувати свою повсякденну діяльність і пристосуватися до ситуації, що склалася - в тому числі і психологічно.